ورود به پورتال | انتخاب زبان:
دوشنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > تولید ۸۰۰ هزار تن آبزیان پرورشی در برنامه ششم توسعه هدفگذاری شده است


  چاپ        ارسال به دوست

تولید ۸۰۰ هزار تن آبزیان پرورشی در برنامه ششم توسعه هدفگذاری شده است

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با اشاره به ظرفیت تولید ۱۰۰ تن ماهی تیلاپیا در هر هکتار گفت: اگر از تولید قانونی تیلاپیلا حمایت نکنیم به علت سود اقتصادی آن، سر از مسیر های غیر قانونی در می آورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر محمد پورکاظمی امروز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: تولید تیلاپیا در راستای خود کفایی پروتئین کشور و اقتصاد مقاومتی مطرح است و گونه مورد نظر ما برای پرورش، تیلاپیا «نیل» است که در فهرست ۱۰۰ گونه مهاجم IUCN نیست.

وی با بیان این که سازمان حفظ محیط زیست باید با هماهنگی سازمان شیلات برنامه ای برای مقابله با تولید غیر مجاز تیلاپیا داشته باشد، تصریح کرد: در مورد تیلاپیا بیشترین کار تحقیقاتی در کشور انجام شده است و هدف ما توسعه این گونه ماهی با هماهنگی سازمان محیط زیست است.

وی افزود: تیلاپیا یکی از سالمترین ماهی ها با توجه به تعیین تراکم و نوع تغذیه که پیشنهاد می دهیم خواهد بود و این گونه ماهی بدون مصرف آنتی بیوتیک و مواد شیمیایی قابل تولید می باشد.

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور سریع الرشد بودن، تطبیق با دیگر سیستم های کشاورزی، تولید ساده و پایین بودن هزینه تولید را از مزیت های تولید تیلاپیا عنوان کرد و اذعان داشت: بیش از ۸۵ درصد آبزیان در کشورهای در حال توسعه تولید می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۴۰ کشور دنیا تیلاپیا پرورش می دهند و سرعت رشد تولید آن ۱۲.۲ درصد است.

پور کاظمی گفت: تیلاپیا بازار خوبی برای مصرف در داخل کشور دارد و با تولید آن در داخل میزان واردات نیز کاهش می یابد.

وی درباره رقابت میان تولید قزل آلا و تیلاپیا نیز تصریح کرد: چنانچه مجوز تولید تیلاپیا در داخل کشور صادر شود نباید آن را به عنوان رقیب برای قزل آلا تلقی کرد.

پور کاظمی با بیان این که روسیه متقاضی قزل آلای ایران با وزن بالای یک کیلوگرم است، اظهار داشت: اگر بخشی از قزل آلای تولید کشور به روسیه صادر شود نگرانی برای تولید ۱۰ تا ۲۰ هزار تنی تیلاپیا در داخل وجود نخواهد داشت.

در این نشست معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران نیز با بیان این که تا کنون برای تولید تیلاپیلا مجوزی صادر نشده است، گفت: صدور مجوز تولید بر عهده سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و تعیین سیاست های آن و کنترل مجوزها بر عهده سازمان شیلات ایران است و اگر کسی در این زمینه تخلف کند و گونه غیر مجاز تیلاپیلا را در مزرع اش نگهداری کند در صورت دریافت گزارش، با متخلف برخورد می کنیم و می توانیم پروانه فعالیت بهره بردار را باطل و یا تعلیق کنیم.

دکتر عبدالهی افزود: یکی از ارکان های ذی ربط برای صدور مجوز تولید تیلاپیلاسازمان محیط زیست است و صدور مجوز تولید این گونه ماهی با موافقت و همکاری این سازمان انجام خواهد شد.

وی اذعان داشت: اکنون به طور رسمی تولید تیلاپیلادر کشور نداریم و طرح های تولید فقط شرکت خصوصی در محدوده تحقیقاتی بافق یزد در دست اجرا است.

عبدالهی با اشاره به پرورش تولید ۴۵۹ هزار تن آبزی در سال گذشته، گفت: در برنامه ششم توسعه پرورش و تولید ۸۰۰ هزار تن آبزی هدفگذاری شده است.


١٧:٥٧ - شنبه ٢٣ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٩خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال سایت متعلق به شرکت مهندسین مشاور جاماب می باشد.