مطالعات مرحله اول و دوم تجهیز و توسعه سامانه آبیاری در سطح 8000 هکتار اراضی شهرستان میناب

سه شنبه 30 آبانماه 1396

ارائه مقاله همکاران شرکت مهندسین مشاور جاماب در امور توسعه پایداردر هشتمین کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار در غذا، انرژی، محیط زیست و صنعت که 30 آبان ماه 1396 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم وتحقیقات و با حضور نمایندگانی از کشورهای اروپایی و آسیایی برگزار شد، مقاله همکاران، با عنوان " بررسی وضعیت انرژی¬های تجدیدپذیر در ایران و جهان و استفاده از پنل خورشیدی در مدیریت منابع آب " به نگارش آقایان حمید مصاحبی، محسن یوسفی، احسان لاهوتیان و خانم پردیس یعقوبی، در محور "انرژی های تجدید پذیر" جهت تحقق اهداف با رویکرد توسعه پایدار منطقه اي ارائه گرديد. در پایان گواهی نامه ارائه شفاهی مقاله به ارائه دهندگان اعطاء گردید.

دوشنبه - چهارشنبه 8 الی 12 آبانماه 1396

برگزاری جلسات همفکری و هم‌اندیشی تیم مطالعات اجتماعی، اقتصادی و آبیاری با مسئولین و کارشناسان ذیربط در محدوده مطالعاتیدر هشتمین کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار در غذا، انرژی، محیط زیست و صنعت که 30 آبان ماه 1396 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم وتحقیقات و با حضور نمایندگانی از کشورهای اروپایی و آسیایی برگزار شد، مقاله همکاران، با عنوان " بررسی وضعیت انرژی¬های تجدیدپذیر در ایران و جهان و استفاده از پنل خورشیدی در مدیریت منابع آب " به نگارش آقایان حمید مصاحبی، محسن یوسفی، احسان لاهوتیان و خانم پردیس یعقوبی، در محور "انرژی های تجدید پذیر" جهت تحقق اهداف با رویکرد توسعه پایدار منطقه اي ارائه گرديد. در پایان گواهی نامه ارائه شفاهی مقاله به ارائه دهندگان اعطاء گردید.

دوشنبه - چهارشنبه 8 الی 12 آبانماه 1396

برگزاری جلسات همفکری و هم‌اندیشی تیم مطالعات اجتماعی، اقتصادی و آبیاری با مسئولین و کارشناسان ذیربط در محدوده مطالعاتیگروه‌های تخصصی مطالعات (آبیاری، اقتصادی، اجتماعی) به همراه مدیر پروژه به مدت 3 روز در بندرعباس و میناب حضور پیدا نمودند. در این بازدید به منظور پیشبرد هرچه بهتر اهداف پروژه و همفکری و مشارکت با گروه‌های مختلف ذی‌نفوذ در محدوده طرح، جلسات همفکری و هم‌اندیشی با کشاورزان و بهره‌برداران و نمایندگان آنان برگزار گردید. از مهم‌رین بازدیدهای انجام شده و جلسات برگزار شده می‌توان موارد زیر را نام برد:
1- جلسه با تعدادی از بهره‌برداران و کشاورزان در مسجد روستای خواجه شمسی در شاخه مرکزی شبکه آبیاری دشت میناب.
2- بازدید از اراضی کشاورزان و بهره‌برداران روستاهای خواجه شمسی، حکمی و... در شاخه مرکزی شبکه آبیاری دشت میناب به همراهی آقای ناصری به عنوان نماینده کشاورزان .
3- بازدید از اراضی کشاورزان و بهره‌برداران روستای گوربند در شاخه شمالی به همراهی آقای ذاکری به عنوان نماینده کشاورزان.
4- بازدید از اراضی کشاورزی آقای قویدل در شاخه جنوبی.
5- بازدید از اراضی کشاورزی روستای نوبند و اطراف آن در شاخه شمالی به همراهی آقای حبیب‌الله یگانه به عنوان خبره و نماینده کشاورزان.
از مهم‌ترین اهداف این بازدید می‌توان مواردی همچون همفکری و هم‌اندیشی با کشاورزان در مورد پروژه، شناسایی مهم‌ترین مشکلات کشاورزان و بهره‌برداران در ارتباط با پروژه و همینطور بازدید از اراضی کشاورزان توسط تیم آبیاری پروژه به منظور بررسی الگوی کشت اراضی، شیوه‌های آبیاری و میزان مصرف آب در هر سه شاخه شمالی، جنوبی و مرکزی است.

چهارشنبه 12 مهرماه 1396

جلسه هماهنگی با دفتر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی شهرستان مینابطی جلسه برگزار شده با مدیر محترم دفتر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی شهرستان میناب ، جناب آقای مهندس جلالی به عنوان نماینده مجری و ناظر پروژه رسما معرفی گردیدند. ایشان ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی بین بخشی با حضور تمامی عوامل دولتی و غیر دولتی برای مطالعه و حل مشکلات پروژه، خواستار همراهی بیشتر کلیه دست اندرکاران پروژه برای تکمیل و در اختیار قرار دادن اطلاعات صحیح از جبهه های مختلف پروژه شدند. طی این جلسه ضمن تبادل اطلاعات و بحث در خصوص اثرات زیست محیطی و مخاطرات ایجاد شده از قبیل فرونشست، سیل و گرد و غبار، هماهنگی¬های لازم جهت بازدید از فروچاله منطقه چلوگاو میشی و همچنین برگزاری جلسات با حضور اقشار مختلف مردم و تکمیل بخشی از مطالعات اجتماعی و نظام بهره برداری صورت پذیرفت.

چهارشنبه 12 مهرماه 1396

جلسه هماهنگی و کسب اطلاعات اولیه پروژه از اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مینابطی بازدید و جلسات برگزار شده با ریاست محترم اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میناب، تبادل و صحت سنجی اطلاعات مربوط به وضعیت موجود محیط زیست بخصوص، پسماند و پساب وارده به کانال های آبیاری در سطح مراکز جمعیتی محدوده پروژه صورت پذیرفت.

چهارشنبه 12 مهرماه 1396

جلسه هماهنگی و کسب اطلاعات اولیه پروژه از شرکت بهره برداری و نگهداری میناب رودطی بازدید و جلسات صورت پذیرفته با شرکت بهره برداری و نگهداری میناب رود، تبادل و صحت سنجی اطلاعات مربوط به شبکه آبیاری و مخاطرات زیست محیطی بالادست و پایین دست سد استقلال از قبیل معادن ، پسماند و پساب انجام شد و اطلاعات تصویری و پلان نقشه شبکه اخذ گردید. طی این بازدید پرسشنامه مربوط به گروه اجتماعی و نظام بهره برداری از کشاورزان منطقه نیز توزیع و تکمیل گردید.

سه شنبه 11 مهرماه 1396

جمع آوری اطلاعات اولیه پروژه از اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگانطی مراجعه به اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان، نامه کارفرما در این اداره کل با موضوع در اختیار قراردادن اطلاعات اولیه زیست محیطی محدوده پروژه ثبت و اطلاعات مربوط به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست علی الخصوص تالاب میناب اخذ گردید.

سه شنبه 28 شهریورماه 1396

جلسه مشورتی احیای باغات و دشت میناب در اداره جهاد کشاورزیاین جلسه با حضور کارشناسان و نمایندگان جهاد کشاورزی استان و شهرستان، نمایندگان شرکت مهندسین مشاور جاماب، نمایندگان انجمن نجم، نماینده باغداران، کارشناسان اداره های منابع طبیعی، محیط زیست، امور آب، شهرداری و نماینده شورای شهر میناب در تاریخ 14 شهریور 96 به میزبانی جهاد کشاورزی شهرستان میناب برگزار گردید.
"طرح مطالعات مرحله اول و دوم تجهیز و توسعه سامانه های نوین آبیاری در سطح هشت هزار هکتار از اراضی شهرستان میناب (دشت مرکزی)" این طرح یکی از 4 طرح در دست مطالعه در راستای احیای دشت میناب (نجات میناب) است که سه طرح توسط وزارت نیرو و یک طرح توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام می گیرد. شرکت مهندسین مشاور جاماب که ماموریت مطالعه، تحقیق و تدوین طرح مورد نظر را بعهده دارد، آماده هرگونه همکاری با مردم، باغداران، کشاورزان، حق آبه بران، ذی نفعان و ذی مدخلان (اداراتی چون جهاد کشاورزی، امور آب، محیط زیست، منابع طبیعی و...) جهت پیش بینی همه ابعاد طرح بوده تا با داشتن اطلاعات کاملتر و دقیق تر از تعداد باغداران و کشاورزان (فعال، غیر فعال و متقاضی جدید)، سطح زیر کشت هر باغدار، نوع و گونه ها، شیوه های آبیاری، اطلاعات در مورد منابع موجود و پیش بینی شده، تعداد چاهها (باغداران و آب منطقه ای) و... طرحی جامع تر و کم نقص تر را تحریر و آماده بدست اجرا بسپارند. بدیهی است با مشارکت باغداران و ارائه آمار و ارقام واقعی و سایر مستندات، نظرها و پیشنهادات به تیم مطالعاتی جاماب، پس از تحقیق و مطالعه، احتمالات مطرح شده بررسی و نسبت به حفظ منافع باغداران، تمهیدات مناسبتری اندیشیده خواهد شد. محورهای طرح:
1- سیستم های نوین آبیاری
2- اصلاح و احیای باغات
3- کشاورزی
4- مطالعات اقتصادی و اجتماعی
5- نظام بهره برداری
6- بازار و بازرگانی
7- صنایع تبدیلی و تکمیلی
و... در این طرح جامع، پیش بینی هایی در سطوح مختلف انجام گرفته که نوید بخش تغییری بزرگ در تولیدات بخش کشاورزی و باغی میناب خواهد بود. این طرح در راستای طرح توسعه سواحل مکران و با نگاهی جامع گرایانه قصد دارد پیش بینی های لازم (از مزرعه تا سفره) را در خود لحاظ کند که می تواند باعث ایجاد تغییر در وضعیت دشت میناب، احیای باغات، رفع مشکلات معیشتی و... شود. از جمله مواردی که در پیش بینی های این طرح مطالعاتی وجود دارد: آموزش و آگاه سازی باغداران و کشاورزان به روش های نوین باغداری و کشاورزی در گام نخست مسائل اجتماعی و توانمند سازی جوامع بهره بردار احیای نخلستانها، باغها و کشاورزی ها و اصلاح الگوی کشت، آبیاری، کوددهی و برداشت، افزایش راندمان، فرآوری، عمل آوری، بسته بندی، برندسازی، بازاریابی و فروش، مطابق با شرایط بومی منطقه، به روز شده و محصولات، مطابق نیاز جامعه (منطقه، کشور و جهان) کشت میشود تا ارزش آن افزایش یافته و پایداری و امنیت شغلی برای بهره برداران بوجود آید. امیدواریم با جدیت برنامه ریزان و طراحان محترم، همکاری ادارات و مسئولین عزیز، همراهی باغداران و کشاورزان در ارائه آمار و سپس در مراحل اجرا و همیاری سایر مردم شریف میناب، چرخ صنعت کشاورزی و باغداری میناب که چند سالی است نمی چرخد، به حرکت درآمده و علاوه بر تامین نیاز داخلی و منطقه مکران، شاهد صادرات محصولات میناب به اقصی نقاط جهان چون گذشته نچندان دور باشیم.

درباره شرکت جاماب

  • شرکت مهندسین مشاور جاماب در سال 1354 با نام شركت مهندسين مشاور عمران و توسعه منابع آب ايران در تهران به ثبت رسيد و در زمينه مطالعات و توسعه منابع آب آغاز به كار نمود و سپس در سال 1365 به شركت مهندسين مشاور جاماب تغيير نام داده و فعاليت نوين خود را با مطالعه مرحله اول طرح جامع آب كشور آغاز نمود و از آن زمان تاكنون با برخورداري از كادر تخصصي مجرب و تجارب حاصله از انجام طرحهاي مطالعاتي مهم ملي و منطقه‌اي، نقش مهمي را در صنعت آب كشور ايفا مي‌نمايد.


آدرس شرکت

  • تهران, خیابان زرتشت غربی, پلاک 42, کد پستی:1415753999
  • تلفن: 88962990-88969710     نمابر:88963103
  • بندرعباس, بلوارامام خمینی, خیابان رسالت شرقی, ساختمان سپاهان, واحد8, کدپستی: 7915867895
  • تلفن:33684668-076