سد و شبکه های آبیاری

با توسعه فعالیت های شرکت مهندسین مشاور جاماب، امور تخصصی سد، رودخانه و شبکه های آبیاری و زهکشی به منظور افزایش دقت و سرعت بخشی ارائه خدمات به کارفرمایان تشکیل گردید.

امور سد، رودخانه و شبکه های آبياري و زهكشي شركت مهندسين مشاور جاماب تمركز خود را در پروژه های سد سازی و شبکه های آبیاری و زهکشی و مهندسی رودخانه قرار داده و تلاش نموده است تا جايگاه و نقش خود را به يك شركت برتر در سطح ملي در زمينه خدمات فنی و مهندسی ارتقا داده و در جايگاه مشاور تخصصي، در راستاي اهداف و برنامه هاي مديريت منابع آب كشور و پروژه های آب و خاک قرار دهد. در اين رابطه امور سد، رودخانه و شبکه های آبياري و زهكشي قابليت خود را در حوزه هاي مرتبط با اين جايگاه از جمله تكاليف و خدمات مهندسي مرتبط با راهبردهاي توسعه پایدار آب و خاک كشور و نظام هاي بهره برداري، نگهداري و بهسازي و نوسازي تقويت نموده است. این امر از طریق فرایندهای زیر صورت گرفته است:

1. ايجاد هسته سازماني توانمند و قوي

2. مشاركت در ارتقا دانش و فن آوري در سطح ملي با حضور فعال در كنگره هاي آبي و تدوین استانداردها و دستورالعملها

3. برقراري رابطه اصولي بين منافع امور و مشتريان

4. ارتقا جايگاه شركت براي قرار گرفتن در رديف شركت هاي خدمات مهندسي مشاور برتر در سطح ملي

مهندسی رودخانه

بالغ بر 3500 رودخانه کوچک و بزرگ در 12 حوضه آبریز در کشور ما وجود دارد. کلیه اقداماتی که در جهت ارتقای بهره­ وری رودخانه ­ها انجام می ­شود به طرح­های مهندسی رودخانه اتلاق شده و اهم این اقدامات عبارتند از:         

  1. تعیین بستر و حریم رودخانه   
  2. مهار سیلاب     
  3. ساماندهی سواحل  
  4. زیباسازی   
  5. ایجاد مناطق تفریحی و گردشگری
  6. ترابری آبی
  7. برداشت مصالح رودخانه ­ای
  8. نیروگاه­های آبی       
  9. آبخیزداری

تاکنون به دلیل کمبود اعتبارات ، طرحهای اندکی در رودخانه های کشور انجام شده و طرح­های مهار سیلاب که از مهمترین طرح­های مهندسی رودخانه به شمار می­ آیند ، نیازمند بررسی­های آماری بیشتری در سطح حوضه­ های آبریز می­ باشند. سالانه شاهد خسارات مالی و بعضا جانی در سطح کشور به دلیل عدم اجرای طرح­های مهار سیلاب هستیم که در صورت اولویت ­بندی و برنامه­ ریزی می­توان جلوی این خسارات را در حد امکانات موجود گرفت.

 

سدسازی

صنعت سد سازي به عنوان يكي از قديمي ترين و پيچيده ترين فعاليت هاي ساختماني همواره مد نظر جامعه مهندسی کشور بوده است و از نظر اقتصادي نيز يكي از منابع مهم اقتصادي هر كشور و منطقه محسوب مي شود. مهندسي سد را مي توان مجموعه اي از علوم فني و پايه مهمي دانست كه در كنار يكديگر طراحي و اجراي سد را ممكن مي سازد و سازه سد را از نظر بارگذاري هاي وارده و مقاومت در برابر عوامل مخرب مورد بررسي قرار مي دهند. اگرچه نگاه فیزیکی به منابع آب و ایجاد زیرساخت ها یکی از نیازهای اصلی کشور در طول دهه های گذشته بوده است، اما با توجه به سوابق مطالعات جامع و منابع آب کشور در شرکت مهندسین مشاور جاماب، این امور تلاش نموده است تا همواره رویکرد نرم افزاری را در تعریف سد ها مورد توجه قرار دهد.

شبکه های آبیاری و زهکشی

امور سد، رودخانه و شبکه های آبیاری و زهکشی شرکت جاماب با استفاده از خرد جمعي، دانش و تجربيات حرفه‌اي عده ای از كارشناسان و اساتید توانمند كشور، در راستاي همگامي با تحولات فني جهاني و با نگرشي دقيق به استانداردهاي معتبر و جهاني انجام خدمات مختلفي را در زمينه‌هاي طراحي و نظارت شبکه های آبیاری و زهکشی به به عهده دارد. حاصل انجام خدمات بر شمرده در این مجموعه، احراز سهمي به سزا در توسعه پايدار كشور و كسب جايگاهي ويژه در مجامع مهندسی بوده است. به گونه ای که در حال حاضر نقشی کاملا پر رنگ در خدمات مدیریت طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی کشور دارد.